Kula śnieżna z białym królikiem – Tutorial

Witam i przedstawiam mój pierwszy tutorial. Pokarzę wam jak wykonuję kule śnieżne i zdradzę kilka moich trików:)

Czego potrzebujemy:

 • słoik;
 • mała figurka;
 • mały plastikowy pojemniczek;
 • stary zegarek;
 • kolorowe brokaty, dodatkowo mogą być też sypkie ozdoby do paznokci;
 • klej na gorąco i jakiś inny klej przezroczysty po wyschnięciu np. magic albo pasta żelowa;
 • gliceryna (do kupienia w aptece za parę złotych);
 • materiałowe liście i różyczki;
 • ozdoby plastikowe np. kwiatki;
 • sznurki/wstążki;
 • papierowe wycinanki/napisy.

Zaczynam od umieszczenia zegarka w małym pojemniczku i wypełnienia go zwiniętą taśmą z różami.

Na zakrętkę słoika wpuszczam grubą warstwę kleju na gorąco i dociskam pojemniczek z zegarkiem.

Między dwie róże wkładam listki, a następnie sklejam je ze sobą klejem na gorąco.

Do pojemnika z zegarkiem przyklejam figurkę, plastikowe kwiatki i wykonaną różę. Doklejam jeszcze jedną róże z liśćmi bezpośrednio na pojemnik.

Pojemniczek jest opcjonalny. Można oczywiście użyć samej figurki ustawiając ją na podeście np. z plastikowych zakrętek. Zależało mi jednak na wykorzystaniu zegarka, a wiadomo, że po jakimś czasie w wodzie nie wyglądałby atrakcyjnie. Wpadłam więc na pomysł stworzenia wodoodpornej kapsuły:). Co można jeszcze do niej włożyć? Może zdjęcie albo jakieś papierowe ozdoby…

Wracam do mojej kuli. Kolejny krok to przepłukanie konstrukcji pod bieżącą wodą (żeby się pozbyć farfocli z kleju i materiałów). Następnie napełniamy (najlepiej to robić w zlewie) słoik wodą, wsypujemy brokaty (uwaga, żeby nie przesadzić z ilością, warto pomieszać czystą łyżeczką) i dodajemy glicerynę (dzięki niej brokat wolniej opada, ale za duża ilość gliceryny skleja brokat i tworzą się grudki). Przy zakręcaniu część wody się wyleje (lepiej nalać dużo wody, bo to zminimalizuje wielkość pęcherzyka powietrza w kuli, a może uda się, żeby go w ogóle nie było). Zakręcamy mooocno! Wstrząsamy i patrzymy czy efekt nam się podoba.

Jest ok? No to teraz najważniejszy sznurek, który jednocześnie zabezpieczy kulę i przed otwarciem i przed przeciekaniem. Wklejam go za pomocą kleju na gorąco na złączeniu pokrywki ze słoikiem kawałek po kawałeczku (potrzebowałam zielony więc przemalowałam go farbą akrylową, wycisnęłam nadmiar farby na ręczniku kuchennym i wysuszyłam).

Doklejam wstążkę i rzemyk (używam do tego pasty żelowej, ale każdy klej przezroczysty po wyschnięciu będzie ok) oraz papierowe elementy (górę przyklejam na klej na gorąco, żeby wypełnić nim nieco wklęsłą wnękę).

Gotowe!

Jesteś jeszcze ze mną? UWAGA TO NIE KONIEC! Życie bywa przewrotne, podobnie kule ze szkła. Moja trzyletnia córka upuściła ją przy oglądaniu i… żegnaj kulo (i to w ten sam dzień, w który ją skończyłam robić). Na szczęście obyło się bez skaleczeń.

Postanowiłam dać mojemu dziecku lekcję niepoddawania się i zakasałam rękawy do dalszej pracy:)

Środek kuli z królikiem ocalał. Odkleiłam go od zakrętki i porządnie wypłukałam z resztek szkła i brokatu. Tym razem „kapsułę” z zegarkiem wypełniłam watą, a do wody z gliceryną dałam wyłącznie biały brokat (we wcześniejszej wersji użyłam różowego, fioletowego, zielonego, białego i granatowego). Na zakrętkę postanowiłam przykleić tym razem taśmę koronkową z różyczkami (tą samą, którą używałam do wnętrza kuli). W nowym słoiku miałam czerwoną zakrętkę, więc ją przemalowałam białym gesso, a następnie klejem na gorąco przykleiłam różyczki.

Więcej nie kombinowałam i… wydaje mi się że wyszło LEPIEJ.

A Ty jak sądzisz, która kula ładniejsza?;)

Mam nadzieję, że ten kurs się komuś przyda:) Czekam na szczere opinie czy jest ok? Zgłaszam go również na linkowe party:

2 komentarze

 • DIY-zrobToSAM

  Ciekawy projekt, dziękuje za udział w zabawie DIY Linkowe Party.

  PS: Czekałam z 10min, aż się naładują wszystkie fotki 😉 strasznie dużej rozdzielczości są.. Spróbuj zmniejszyć je o połowę bo niektórym czasem brak cierpliwości na czekanie 😉
  Pozdrawiam serdecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *